Menu Zamknij

XXV Rocznica utworzenia Archidiecezji Gdańskiej 02.04.2017

25 lat temu, w ramach reorganizacji struktur kościelnych, Diecezja Gdańska została podniesiona do rangi Archidiecezji, a jej biskup stał się Metropolitą Gdańskim. Do Metropolii Gdańskiej weszły dwie diecezje: toruńska i pelplińska. Katedra Oliwska została podniesiona do godności Archikatedry.

Z tej okazji, 2 kwietnia w Archikatedrze Oliwskiej, pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, została odprawiona uroczysta Msza święta. Koncelebransami byli: biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz 70 kapłanów posługujących w Archidiecezji Gdańskiej

W swojej homilii ks. Arcybiskup mówił o znaczeniu tej decyzji dla Kościoła Gdańskiego. Nasze pokolenie jest kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń, które tu, na pomorskiej, nadbałtyckiej ziemi zawierzyło Jezusowi – związało się z Nim przez chrzest święty i dar wiary. Ks. Arcybiskup przywołał postać śp. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego, pierwszego Metropolity Gdańskiego. Abp. Tadeusz Gocłowski w latach sprawowania swojego urzędu (1992-2008) wytyczał drogi Gdańskiemu Kościołowi. Uczestniczył w wydarzeniach, które nadawały nowy kształt naszej Ojczyzny. Jemu też, na zakończenie Mszy św. hierarchowie ofiarowali modlitwę w Krypcie Biskupów Gdańskich.