Menu Zamknij

XXXII Rocznica utworzenia KSM Semper Fidelis 03.03.2019

Trzeciego marca 2019 roku wspólnota Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” Archidiecezji Gdańskiej uroczyście świętowała swoje 32. urodziny. Miejscem uroczystości był kościół pw. NMP Królowej Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku Wrzeszczu. Mszy św. odprawianej w koncelebrze z kilkunastoma kapłanami przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński, były wieloletni Archidiecezjalny Duszpasterz KSM. Grono koncelebransów stanowili: ks. kanonik Zdzisław Róż – Archidiecezjalny Duszpasterz KSM, kapelani grup parafialnych, ks. proboszcz Jan Kucharski – gospodarz uroczystości i zaproszeni kapłani.

Uroczystość uświetniały sztandary wspólnot parafialnych – „szczególny emblemat, który nas wyraża i który nas jednoczy”. W tym roku przybył jeszcze jeden sztandar. Wzbogaciła się o niego wspólnota KSM parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie. Dla parafii sztandar jest ukoronowaniem Roku św. Stanisława Kostki.

Stałą pozycją rocznicowych uroczystości poprzedzającą Eucharystię świętą jest przyjęcie do wspólnoty KSM nowych członków i złożenie przez nich przyrzeczenia. Przyrzeczenie złożyło dziewięciu braci. Tuż po tym akcie ks. Biskup poświęcił wspomniany sztandar.

W homilii ks. Biskup nawiązał do czasu, kiedy narodziła się Służba, początkowo jako porządkowa na potrzeby pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Trójmiasta: tej w 1987 roku i tej w 1999 roku a później jako stałe duszpasterstwo,

Dzisiaj, po upływie 32 lat, mówił ks. Biskup, myślimy o tym, co wypełniło ten czas, o ludziach, którzy przez lata tworzyli tę wspólnotę. Myślimy o duszpasterzach, którzy położyli fundamenty pod tę Służbę i kształtowali jej oblicze. Myślimy o prałacie Andrzeju Rurarzu, o prałacie Brunonie Kędziorskim, o kapelanach i moderatorach świeckich. Myślimy o tych, którzy są związani z naszą codzienną posługą we wspólnotach parafialnych. Jesteśmy służbą Kościelną, a więc związaną ze wspólnotą ludzi Wiary, budowaną na fundamencie sakramentów, semper fidelis(zawsze wierniapostolskiemu powołaniu. Ubogacamy naszą wiedzę religijną przez comiesięczne spotkania formacyjne, przez doroczne piesze pielgrzymki do Świętego Wojciecha z okazji święta patronalnego Archidiecezji Gdańskiej, przez pielgrzymki do Piekar Śląskich i innych sanktuariów, przez zamknięte rekolekcje wielkopostne w domu rekolekcyjnym w Straszynie. Organizujemy również nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej i Drodze Krzyżowej Brzegiem Morza i uczestniczymy w nich.

Pochylamy się nad bogactwem Bożego Słowa: „Każde drzewo poznaje się po jego owocach” (Łk 6.44). Pytamy o te owoce, jakie były w przeszłości, jakie są dziś, aby jeszcze bardziej dostrzec te, z których jesteśmy dumni i te, które jeszcze wymagają wspólnej troski.

„Przywoływanie tego, co jest bogatym dziedzictwem papieskich pielgrzymek, musi stanowić na dziś i na jutro bardzo ważny drogowskaz na drodze budowania oblicza naszych parafii. Obok nas żyją dzieci, a nawet wnuki, które na własne oczy Jana Pawła II nie widziały, które mogą go poznać tylko przez nasz mądry przekaz. Czy właśnie temu poświęcamy nasze siły?”, pytał ks. Biskup.

Po zakończeniu Mszy św. nasz Archidiecezjalny Duszpasterz, ks. kanonik Zdzisław Róż ofiarował księdzu Biskupowi stułę z wyszytymi: herbem Ojca Świętego Jana Pawła II, jego sylwetką i znakami odnoszącymi się do naszej Służby.

W Archidiecezji Gdańskiej dzieła 60 wspólnot parafialnych KSM. Ich stan liczebny, pomimo napływu nowych członków, z naturalnych przyczyn zmniejsza się. Modlimy się za tych, którzy odeszli do Pana. Modlimy się za nich podczas comiesięcznych Mszy św. odprawianych w parafiach, Mszy św. odprawianych w rocznicę powołania KSM i Mszy św. odprawianych w rocznicę śmierci ks. prałata Brunona Kędziorskiego. Wymieniani są wówczas z imienia i nazwiska wszyscy zmarli kapelani, moderatorzy i bracia.